ВПЛИВ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИ НА ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЯ

Формування правильної вимови у дітей - це складний процес, дитині потрібно навчитися керувати своїми органами мовлення, сприймати зверненне до неї мовлення, здійснювати контроль за мовленням оточуючих та власним. В роботі з дітьми (а особливо з тими, що вже мають порушення мовлення) велику увагу необхідно приділяти розвитку функції дрібних м’язів рук. Рухи рук тісно пов’язані з мовленням, вони є одним з факторів його формування. Зв’язок рухів руки з мовленням був відмічений ще в 1928 році. Пізніше, на основі спеціально проведених дослідів було висунуто думку про те, що рухи пальців рук стимулюють розвиток центральної нервової системи і прискорюють розвиток мовлення дитини.

Тренування рухів пальців рук дітей покращує не тільки рухові можливості дитини, а й розвиток психічних і мовних навичок. У свою чергу, формування рухів руки тісно пов’язано з розвитком рухового аналізатора і зорового сприймання, різних видів чутливості, просторового орієнтування, координації рухів та ін.

Рівень розвитку дрібної моторики - один з показників інтелектуальної готовності до шкільного навчання. Дитина, що має високий рівень розвитку дрібної моторики, вміє логічно мислити, в неї достатньо розвинуті пам’ять, увага, зв’язне мовлення. Недостатній розвиток зорового сприймання, уваги та, зокрема, дрібної моторики, призводить до виникнення негативного ставлення до навчання.

З самого раннього віку необхідно починати роботу з розвитку дрібної моторики. Вже в ранньому дитинстві можна виконувати масаж пальчиків, впливаючи тим самим на активні точки, які пов’язані з корою головного мозку. В ранньому та молодшому дошкільному віці необхідно виконувати прості вправи, які супроводжуються віршованим текстом (наприклад “Сорока”), не забувати про розвиток елементарних навичок самообслуговування: застібання та розстібання ґудзиків, зав’язування шнурків і т. п. і, звичайно, в старшому дошкільному віці робота з розвитком дрібної моторики та координації рухів руки має стати важливою частиною підготовки до школи.

БАТЬКАМ НА ЗАМІТКУ

1 . Порушення мовлення нерідко можуть бути причиною серйозних відхилень у розвитку дитини. Діти з порушеною вимовою звуків часто стають похмурими, замкнутими, уникають спілкування з однолітками, дорослими.
2. Без розвиненого мовлення діти не зможуть здобути міцних знань, гармонійно розвиватися. Від мовного розвитку дитини залежить успішність її навчання в школі.
3. Порушення вимови звуків негативно впливають на фонетичне сприймання. Недорозвинення фонематичного сприймання зумовлює порушення читання і письма, заважає дітям оволодіти технікою читання, письма.
4. Корекційна робота з дітьми, у яких порушена вимова звуків, мовлення в цілому, дає позитивні наслідки, якщо вона здійснюється фахівцем вчителем-логопедом в тісному контакті з вихователем логопедичної групи, батьками.
5. Мовленнєві порушення - різноманітні порушення мовного розвитку, які найчастіше зустрічаються у більшості дітей дошкільного віку, залежно від глибини розладу мови, умовно розподіляються на такі:
а) фонематичні порушення мови (зводять тільки до неправильної вимови звуків);
б) фонетико - фонематичні порушення
в) загальне недорозвинення мови
г) заїкання
д) алалія (відсутність або недорозвиток мовлення, спричинений органічним ураженням мовленнєвих зон кори головного мозку)Як розвивати мовлення дітей?

- спілкуйтеся з дитиною якомога більше, коментуйте свої дії, детально розповідайте про предмети довкілля.
- розмовляйте повільно, виразно, ні в якому разі не повторюйте неправильну вимову. Пам’ятайте, що малюкові потрібно чути лише правильне мовлення!

- cпонукайте дитину до мовлення, ставлячи їй запитання, поступово ускладнюючи їх.

- багато читайте дитині, вчіть переказувати, разом вивчайте вірші, вчіть складати цікаві історії за картинками.

- кожне незрозуміле слово поясніть дитині. Привчайте дітей до вживання слів відповідно літературної норми!

- не втручайтесь відразу в дитячі розповіді, спочатку вислухайте, а потім виправте помилку.

- не забувайте хвалити дитину після кожного успіху.
Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 792

Коментарi